CAMPANIA NAŢIONALĂ „ARTIŞTII PENTRU ARTIŞTI”, 2018

 Ne grăbim să anunțăm cea de-a 17-a ediţie a programului UNITER Campania Naţională „Artiştii pentru artişti”!

Realizată în parteneriat cu instituţiile de teatru din Bucureşti şi din ţară, Campania vine în sprijinul oamenilor de teatru care au nevoie de ajutor, prin spectacole oferite în numele cauzei artiştilor noştri pentru care scena rămâne o frumoasă amintire.

 De atâtea ediții și doar împreună, credem că această unitatea breslei este semnul edificator că prin TEATRU putem schimba vieţi.

În urma apelului nostru, 18 teatre din Bucureşti şi 31 teatre din ţară au programat deja pe tot parcursul lunii martie, şi nu numai, spectacole de teatru ale căror încasări vor alimenta Fondul de Solidaritate Teatrală, fond special constituit pentru întrajutorarea artiştilor cu probleme de sănătate şi existenţă.

Iată spectacolele care se joacă anul acesta sub semnul „Artiştii pentru artişti” (informaţii despre spectacole și achiziţia de bilete aflaţi de pe site-urile teatrelor):

Bucureşti:

1 martie: Scufița roșie, adaptare de Felix Alexa după Charles Perrault, regia Felix Alexa, Teatrul de Animație Țăndărică

3 martie: Titanic vals de Tudor Mușatescu, regia Alexandru Dabija,Teatrul Odeon

4 martie: Efectul razelor gamma asupra crăițelor lunatice de Paul Zindel, regia Mariana Cămărășan, Teatrul Metropolis

5 martie: Arsenic și dantelă veche de Joseph Kesserling, regia Șerban Puiu, Creart-Teatrelli

6 martie: Lettice și Leușteanul de Peter Shaffer, regia Geanina Hergheligiu, Teatrul Arte dell’Anima           

10 martie: VIVAT REVISTA, spectacol revuistic pe texte de: Aurel Storin, Mihai Maximilian, Nae Lãzãrescu, Octavian Sava, Vasile Muraru, Dan Mihãescu, regia Cezar Ghioca, Teatrul de revistă „Constantin Tănase”

13 martie: Pensiune completă de Pierre Chesnot, adaptarea și regia Gelu Colceag, Teatrul Mic

15 martie: Vrăjitorul din Oz de L.Frank Baum, adaptarea și regia Phil Willmott, Teatrul Ion Creangă

18 martie: Opt femei de Robert Thomas, regia Andreas Merz-Raykov, Teatrul „Nottara” București

20 martie: Nora de Henrik Ibsen, regia Kovács Zsuzsánna, Teatrul UNTEATRU

21 martie: ABSOLUT!, după „Ivan Turbincă” de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija, Teatrul ACT

24 martie: Casa cu nebuni, după scrierile lui G.M.Zamfirescu, regia și scenariul Mihai Mălaimare, Teatrul Masca

25 martie: Shylock, după Gareth Armstrong, regia Horațiu Mălăele, Teatrul de Comedie

27 martie: Visul unei nopți de vară de William Shakespeare, regia Vlad Cristache, Teatrul Excelsior

30 martie: Artă de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu, Teatrul Bulandra București

30 martie: Marienbad de Șalom Aleihem, dramatizarea și regia Andrei Munteanu, Teatrul Evreiesc de Stat

31 martie: Idolul și Ion Anapoda, după G.M.Zamfirescu, adaptarea Mariana Cămărășan, regia Mariana Cămărășan și Toma Dănilă, ARCUB – Centrul Cultural al municipiului București

9 aprilie: Dineu cu proști de Francis Veber, regia Ion Caramitru, Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București                 

Ţară:

4 martie: Dragă doamnă profesoară de Ludmila Razumovskaia, regia  Andrei Măjeri, Teatrul Municipal Baia Mare

4 martie: Floare de mină de Székely Csaba, regia Hunyadi István, Teatrul Szigligeti Színház Oradea

4 martie: Elefănţelul curios, scenariul Nina Cassian, după Rudyard Kiepling, regia Gavril Cadariu, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Ariel”, Târgu-Mureș – secția română 

8 martie: Floarea de cactus, direcția de scenă Kányádi Szilárd, Teatrul Municipal „Csíki Játékszín”  Miercurea-Ciuc

8 martie: Zadarnicele chinuri ale dragostei, după William Shakespeare, regia Alexandru Bogdan, Teatrul „Matei Vișniec” Suceava

8 martie: Cartea Junglei (după cartea omonimă a lui Rudyard Kipling, un musical de László Dés, Péter Geszti, Pál Békés), regia Oana Leahu, Teatrul Național Târgu-Mureș – Compania „Liviu Rebreanu”

9 martie: Viața nu te întreabă niciodată nimic!, one woman show Wanessa Radu, regia Anca Cismaru, Teatrul „Maria Filotti” Brăila

9 martie: Trei grații de Valentin Krasnogorov, regia Eugen Făt, Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați

 9 martie: Dansând în noapte de Patrick Ellsworth, regia Kocsárdi Levente, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely" Timișoara

10 martie: Unchiul Vania de A.P. Cehov, regia Antonella Cornici, Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani

10 martie: Povești clujene, regia Varga Ibolya, Teatrul de Păpuși „Puck”, Cluj-Napoca – secția maghiară

10 martie: ÎNGERI ÎN AMERICA I. – SFÂRŞITUL LUMII E APROAPE de Tony Kushner, direcția de scenă Victor Ioan Frunză, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

10 martie: Orb de mină de Székely Csaba, regia Catinca Drăgănescu, Teatrul „Andrei Mureșanu” Sfântu-Gheorghe

11 martie: ÎNGERI ÎN AMERICA II. – PERESTROIKA de Tony Kushner, direcția de scenă Victor Ioan Frunză, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

11 martie: Capra cu trei iezi de Ion Creangă, regia Doina Dejica, Teatrul de Păpuși „Puck”, Cluj-Napoca – secția română

11 martie: Visătorul, după romanul lui Ian McEwan, spectacol-concert de Ada Milea, Teatrul Tineretului Piatra-Neamt

11 martie: Hanul hârciogului curios de Zalán Tibor, regia Sramó Gábor, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Ariel”, Târgu-Mureș – secția maghiară

16 martie: O lună la țară de Turgheniev, regia Cristian Juncu, Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova

17 martie: Gaițele de Alexandru Kirițescu, regia Laurian Oniga, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

18 martie: Pierre Lenoir, după Somogyi Gyula, Eisemann Mihály, Zágon István, dramaturgia Dálnoky Réka, regia Keresztes Attila, Teatrul Național Târgu-Mureș – Compania Tompa Miklos

21 martie: Îndrăgostiții de la nouă seara de Adrian Dohotaru, regia Mircea Crețu, Teatrul „Tudor Vianu” Giurgiu

22 martie: Iarna dragostei noastre de Nadejda Ptuskina, regia Emil Gaju, Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași

22 martie: Iubirea la oameni de Dmitri Bogoslavski, regia Bogdan Sărătean, Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

23 martie: Job Interviews de Petr Zelenka, regia Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești

24 martie: YEN de Anna Jordan, regia Adrian Roman, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea

25 martie: Zbor deasupra unui cuib de cuci de Dale Wasserman, după romanul omonim al lui Ken Kesey, regia Marius Oltean,Teatrul Național Cluj-Napoca

27 martie: Prințul broască, dramatizarea de Veselin Boidev, după Frații Grimm, regia Tudor Valov, Teatrul pentru Copii și Tineret „Colibri” Craiova

27 martie: Iluzii de Ivan Vîrîpaev, regia Cristian Ban, Teatrul de Nord Satu Mare

27 martie: Sosesc deseară de Tudor Mușatescu, regia Laurențiu Calomfirescu, Teatrul „Tony Bulandra” Târgoviște

27 martie: Dacă dragoste nu e.., regia Andrei Mihalache, Teatrul Dramatic „Elvira Godeanu” Târgu-Jiu

27 martie: Deșteptarea primăverii de Frank Wedekind, rega Charles Muller, Teatrul German de Stat Timișoara

29 martie: Ariciul, după o poveste de Elek Benedek, regia Dio Zoltan, Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin” Timișoara

31 martie: Sufocare (Jurnalul unui sinucigaș cronic), dramatizare de Ovidiu Caița, după „Sufocare” de Chuck Palahniuk, regia Ovidiu Caița, Teatrul „Regina Maria” Oradea

Se anunţă o lună martie plină de spectacole şi vă invităm cu inima deschisă să veniţi la teatru! Ştim cu toţii că fiecare bilet cumpărat înseamnă nu doar un semn de reverenţă pentru munca actorilor, ci şi un ajutor concret.

  Alătură-te Campaniei, cumpără bilete, bucură-te de teatru şi fă o faptă bună!

Sumele strânse din vânzarea de bilete, donaţii şi sponsorizări se pot vira în contul RO40RZBR0000060007801286 deschis la Raiffeisen Bank, Agenţia Piaţa Amzei,

Fondul de Solidaritate Teatrală.